Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kraków Grzegórzki

Kraków Grzegórzki

Fot. GK Development

Grzegórzki rozciągają się od Starego Miasta aż po Czyżyny i mimo że nie leżą w samym sercu Krakowa, znajdują się tuż obok, zaledwie kilka kilometrów od Rynku. Doskonała lokalizacja to tylko jeden z walorów tej dzielnicy!

Grzegórzki – II dzielnica Krakowa – to obszar, w skład którego wchodzą następujące jednostki zwyczajowe: Grzegórzki, Dąbie, Olsza, Osiedle Oficerskie oraz Wesoła. Teren dzielnicy zlokalizowanej po sąsiedzku ze Starym Miastem, Podgórzem, Kazimierzem, Prądnikiem Czerwonym i Czyżynami obejmuje mnóstwo zielonej przestrzeni miejskiej Krakowa, ważne arterie komunikacyjne, a także istotne obiekty handlowe.

Grzegórzki są przy tym dzielnicą typowo mieszkaniową – dominuje zabudowa mieszkalna, nikogo również nie dziwi, że stale powstają tu nowe mieszkania, okolica jest bowiem przyjazna, bezpieczna i atrakcyjna. Dlaczego? Oto najważniejsze atuty Grzegórzek.

Komunikacja



Grzegórzki rozciągają się pomiędzy strategicznymi ulicami Krakowa, takimi jak Aleja Pokoju, Aleja Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecka czy ul. Mogliska. Tym samym to właśnie na terenie Grzegórzek znajdują się dwa największe krakowskie węzły komunikacyjne – Rondo Grzegórzeckie i Rondo Mogilskie.

To z kolei sprawia, że komunikacja miejska nie zawodzi mieszkańców Grzegórzek – kursują tędy liczne linie tramwajowe i autobusowe (w tym pospieszne i nocne), które łączą niemal każdy zakątek dzielnicy z pozostałymi częściami miasta. Sprzyja temu również fakt, że u zbiegu ulic Topolowej i Bosackiej znajduje się budynek Regionalnego Dworca Autobusowego, a nieopodal także budynki dworca kolejowego „Kraków Główny” i Galerii Krakowskiej.

Rondo Mogilskie to jeden z głównych punktów przesiadkowych w mieście, przecinają się tu szlaki wielu linii komunikacyjnych. Także rowerzystom spodobają się Grzegórzki – wiele tu ścieżek rowerowych i malowniczych tras, którymiswobodnie można się przemieszczać pomiędzy domem a pracą czy szkołą.

Zakupy



Mieszkańcy Grzegórzek nie muszą martwić się o komfort codziennych zakupów – na terenie dzielnicy znajdują się trzy duże kompleksy handlowo-rozrywkowe. Jednym z nich jest Galeria Kraków Plaza, zlokalizowana przy Al. Pokoju - a w niej butiki odzieżowe, drogerie, apteka, poczta, banki, punkty usługowe, Carrefour, kino Cinema City i Fantasy Park. W położonym niedaleko Centrum Handlowym M1 znajdziemy, podobnie jak w Plazie, mnóstwo sklepów, duży hipermarket spożywczy (Real) i budowlany (Praktiker).

Także na Grzegórzkach znajduje się Galeria Kazimierz, w której znajduje się jeszcze więcej sklepów i atrakcji – między innymi kino Cinema City, klub fitness i siłownia, a także delikatesy Alma. Almę znajdziemy również na Olszy – leży w sąsiedztwie Castoramy i dużego sklepu meblowego. Zwolennicy kameralnych zakupów nie muszą się obawiać – na Grzegórzkach działa wiele małych sklepików osiedlowych i mniejszych marketów spożywczych. Przy ul. Grzegórzeckiej mieści się zaś słynna Hala Targowa – oprócz świeżych produktów spożywczych znajdziemy tu także starocie i kolekcjonerskie perełki.

Edukacja



Ci wszyscy, którzy rozważają kupno mieszkania na Grzegórzkach i którzy mają dzieci, nie muszą się niepokoić o edukację swoich pociech. W dzielnicy funkcjonuje kilka przedszkoli – zarówno samorządowych (między innymi przedszkola nr: 79, 80, 90, 124, 139), jak i niepublicznych (np. „Pod Gwiazdkami” czy „Kangurowe Przedszkole”); 5 szkół podstawowych (nr 3, nr 10, nr 18, nr 38, nr 75); 5 gimnazjów publicznych (w tym Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego oraz Gimnazjum nr 61 dla Dzieci z Trudnościami Edukacyjnymi) oraz liczne prywatne placówki edukacyjne.

Absolwenci gimnazjów będą mogli wybrać spośród oferty edukacyjnej szkół średnich zlokalizowanych na terenie dzielnicy lub w centrum miasta – dojazd zajmie nie więcej niż 10-15 minut. Rodzice maluchów również mogą być spokojni – wykwalifikowana kadra dwóch publicznych żłobków otoczy najmłodszych troskliwą opieką, podczas gdy ich rodzice będą zajmować się obowiązkami zawodowymi. Działają tutaj również prywatne kluby maluszka (np. „Pluszowy Miś”).

zdjecie
Fot. CP RE


Opieka medyczna



Nad zdrowiem mieszkańców Grzegórzek czuwa zespół lekarski Przychodni Rejonowej Śródmieście zlokalizowanej przy Al. Pokoju, NZOZ „Grzegórzki” (a w jego ramach poradnie specjalistyczne), a także NZOZ „Dąbie”.

Na Grzegórzkach ma swoją siedzibę Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które prowadzi tutaj między innymi Szpital Uniwersytecki im. św. Łazarza. Jednostki szpitala zlokalizowane są przy ulicach: Kopernika, Śniadeckich, Strzeleckiej, Botanicznej, Grzegórzeckiej i Lenartowicza. Przyszpitalne przychodnie również oferują opiekę medyczną tym wszystkim, którzy potrzebują fachowej i specjalistycznej pomocy.

Tereny zielone



Do najsłynniejszych zielonych terenów Grzegórzek należą między innymi Bulwar nad Wisłą, a raczej pewna jego część, oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszy taki obiekt w Polsce. Na ponad 9,6 hektarach przestrzeni uprawia się około 5 tysięcy gatunków roślin z całego świata. W ogrodzie wydzielono część parkową i szklarniową - obie można odwiedzać od połowy kwietnia do połowy października.

Park Strzelecki usytuowany w samym sercu miasta, pomiędzy dworcem RDA a ulicą Lubicz, to kolejna zielona przestrzeń Grzegórzek. Tuż przy parku znajduje się Pałac Mańkowskich, obecnie pełniący funkcję Sądu Administracyjnego. Przy tym samym parku, po drugiej stronie ulicy Lubicz, mieścił się niegdyś Browar Kraków, na którego terenie w ramach inwestycji deweloperskiej „Browar Lubicz” powstają obecnie nowe mieszkania.

Sport i rekreacja



Grzegórzki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom aktywnych mieszkańców. Ci wszyscy, którzy zdecydują się kupić mieszkanie w tej dzielnicy, będą cieszyć się nie tylko doskonałą infrastrukturą, ale również ułatwionym dostępem do licznych obiektów sportowych. Na samych Dąbiach znajdziemy 4 boiska do piłki nożnej i 3 boiska do koszykówki, a także korty tenisowe.

Na Grzegórzkach również działają korty, kryty basen Akademii Wychowania Fizycznego, Ośrodek Gimnastyki KSOS oraz Lodowisko Cracovia. W okolicy działa także basen Uniwersytetu Ekonomicznego. Oczywiście na Grzegórzkach nie brak klubów fitness i siłowni, jednak niewątpliwym atutem dzielnicy są obszary parkowe – idealne do uprawiania joggingu, piknikowania czy wycieczek rowerowych.

Na Grzegórzkach znajdują się także ogródki działkowe i liczne place zabaw, na terenie Olszy mieści się z kolei zabytkowy dwór rodziny Potockich wraz z parkiem – kompleks dworsko-parkowy zapisano w ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jako Ogród w Olszy.

Kultura



Nie dość, że z Grzegórzek blisko do centrum Krakowa, w którym czeka mnóstwo kulturalnych atrakcji - między innymi muzeów, kin, teatrów, galerii, klubów - to jeszcze w samej dzielnicy znajdują się miejsca szczególnie ważne na kulturalnej mapie miasta. Jednym z nich jest Opera Krakowska.

Także tutaj, na Grzegórzkach, przy ul. Sarego, znajduje się scena Teatru Bagatela. W dzielnicy działają również 4 domy kultury, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz 20 filii Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Każda z tych instytucji oferuje mieszkańcom Grzegórzek ciekawe wydarzenia.

red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 05.01.2015

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również