Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kraków Dębniki

Kraków Dębniki

Fot. Galinvest

Dębniki, VIII dzielnica Krakowa, rozciągają się od Wisły aż po Tyniec. Ten spokojny i zielony obszar Krakowa, sprawnie połączony z centrum miasta, to przyjazna i atrakcyjna okolica. Przeczytaj, dlaczego jeszcze warto kupić mieszkanie na Dębnikach.

Dębniki to VIII dzielnica Krakowa, wydzielona w 1990 r. z dzielnicy Podgórze. W jej skład wchodzi kilkanaście osiedli - między innymi Dębniki (Stare, wokół Rynku Dębnickiego), Kapelanka, Zakrzówek, Tyniec, Kobierzyn i Ruczaj. Jest to obszar, na którym w ostatnim czasie intensywnie buduje się nowe mieszkania. Kupno mieszkania na Dębnikach to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którym zależy na atrakcyjnej lokalizacji i rozbudowanej infrastrukturze.

Lokalizacja, komunikacja



Dębniki połączone są z centrum miasta liniami autobusowymi i tramwajowymi. Dojazd do Rynku zajmuje od 5 do 15 min. (w zależności od tego, w której części Dębnik mieszkamy), najdłużej zajmie nam dojazd z Tyńca – ok. 20 min. Z Ludwinowa lub Rynku Dębnickiego dotrzemy na Rynek pieszo, a spacer zajmie nie więcej niż 15 min.

Tramwaje na Ruczaj kursują co kilka minut, podobnie zresztą autobusy. W każdą część Dębnik dostaniemy się bez problemu z Ronda Grunwaldzkiego, węzła komunikacyjnego w pobliżu Wawelu, na którym krzyżują się trasy licznych środków komunikacji miejskiej. Na Ruczaj kursuje od niedawna szybki tramwaj, co ułatwia dojazd m.in. na Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zakupy



W samym centrum dzielnicy Dębniki, na Kapelance, działa całodobowo hipermarket Tesco, a nieco dalej – na Ruczaju – Kaufland, w którym także zakupimy wszelkie produkty potrzebne do domu. Dystans około 15-20 min. dzieli Dębniki i inne krakowskie centra handlowe – Galerię Kazimierz, Park Handlowy Bonarkę czy Park Handlowy Zakopiankę. Zakupy można zrobić także przy Rynku Dębnickim, na targu który – wraz z okolicznymi sklepikami – stanowi popularne miejsce zakupowe.

Edukacja dla najmłodszych



Na Dębnikach działają żłobki (np. przy ul. Słomianej) i liczne przedszkola (nr 2, nr 5, nr 23,
nr 58, nr 67, nr 71, nr 127, nr 133, nr 140 oraz oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 133), w tym prywatne (m.in. „Źródełko”, „Smerfy”, „Podwawelskie Smyki” i Przedszkole Montessori). Znajduje się tu także 9 szkół podstawowych (nr 25, nr 30, nr 40, nr 53, nr 54, nr 62, nr 66, nr 132, nr 133) oraz - dla starszych dzieci - 2 gimnazja.

Opieka Medyczna



Mieszkanie na Dębnikach gwarantuje również dostęp do opieki medycznej. Przy ul. Szwedzkiej mieści się poradnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych i dzieci, a także szereg poradni specjalistycznych. Pomoc otrzymać można tutaj całodobowo oraz w święta. Także na Ruczaju działają przychodnie – przy ul. Zachodniej i przy ul. Miłkowskiego. To jednak tylko przykłady dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, w dzielnicy funkcjonuje bowiem kilka innych placówek, także prywatnych, oraz liczne gabinety specjalistyczne.

zdjecie
Fot. http://www.sento.pl


Tereny zielone, rekreacja



Dębniki to doskonała lokalizacja, jeżeli chodzi o dostęp do terenów zielonych. W dzielnicy znajduje się m.in. Zakrzówek – duży teren rekreacyjny położony nad zalewem o tej samej nazwie, który powstał wskutek zalania kamieniołomu wapienia. To jedno z ulubionych miejsc Krakowian. Równie atrakcyjnym obszarem jest Park Dębnicki położony nad Wisłą, ponad czterohektarowy, pełen zieleni. Terenem spacerowym są także bulwary wiślane – popularne wśród rolkarzy, biegaczy
i rowerzystów.

Najbardziej oddaloną od centrum częścią Dębnik jest Tyniec, znany przede wszystkim z opactwa benedyktynów, które istnieje od 1044 r. To wyjątkowo piękne miejsce, a z tynieckiego wzgórza podziwiać można okolicę. Tyniec stanowi także cel wielu wycieczek (atrakcyjna trasa wzdłuż Wisły), przede wszystkim rowerowych.

Bliskość terenów zielonych sprzyja rekreacji - spacerom, wycieczkom rowerowym, joggingowi, jeździe na roklach itd. Sprzyjają jej także liczne studia fitnessu i siłownie, które znajdziemy w każdej części Dębnik. Na Dębnikach działa także jedna z najbardziej znanych i cenionych krakowskich szkół jogi.

Rozrywka i kultura



Na Dębnikach znajduje się Centrum Kultury Japońskiej Manggha – mieści się ono naprzeciw Wawelu, po drugiej stronie Wisły. To jedno z najbardziej interesujących miejsc na mapie kulturalnej Krakowa. Najbliższe kino to legendarne Kino Kijów, a także kina w PH Zakopianka, PH Bonarka lub w Galerii Kazimierz. Jako że na Rynek nie jest niedaleko, wycieczka do kin studyjnych (Kino Ars, Kino pod Baranami) również nie stanowi większego problemu.

Warto pamiętać, że po drugiej stronie Mostu Grunwaldzkiego leży Kazimierz, który oferuje wiele atrakcji kulturalnych; jest także doskonałym celem spacerów. Nie trzeba jednak wybierać się na drugą stronę Wisły, aby znaleźć interesujące miejsca. Na Dębnikach również znajdują się kawiarnie i restauracje (np. Konfederacka 4). A pizza z jednej z dębnickich pizzerii uznawana jest przez smakoszy za najlepszą w mieście.

Stare Dębniki, a więc część Dębnik zlokalizowana wokół malowniczego Rynku Dębnickiego, dołączają do grona najmodniejszych adresów w mieście i ustawiają się w kolejce tuż za Kazimierzem i Podgórzem. Nic dziwnego! Ta część miasta, w przeciwieństwie do Kazimierza, jest nadal cicha, nieodkryta i ma w sobie olbrzymi potencjał. Także i tutaj powstają nowe mieszkania, mimo że stare budownictwo stanowi zdecydowaną większość.

red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 10.08.2015

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również